Najlepszy ekspres do kawy- na jaki się zdecydować?

Na zakup ekspresu do kawy decydują się nie tylko zapaleni amatorzy tego napoju, ale też ci, którzy lubią mieć we własnej kuchni najlepsze wyposażenie i którzy chcą oferować swoim gościom takie napoje, jakie mogłaby im zaoferować profesjonalna kawiarnia. Przeglądając jednak na szybko dostępne możliwości, łatwo można się zorientować, że wybór jest spory, a co za tym idzie podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu może być trudne. Wobec tego, jaki jest najlepszy ekspres do kawy, ile trzeba wydać i jakie funkcje na pewno okażą się nam przydatne?

Ekspres przelewowy a ciśnieniowy

Podstawowym rozróżnieniem pomiędzy poszczególnymi modelami jest typ i sposób przygotowywania napoju. W ekspresie przelewowym kawa zostaje zaparzona właściwie na takiej samej zasadzie, jak w szklance. Zaletą ekspresu jest natomiast to, że można jednorazowo przygotować takiego napoju więcej. Ekspresy przelewowe są niewielkich rozmiarów i bezsprzecznie należą do najtańszych na rynku. Alternatywą są ekspresy ciśnieniowe, gdzie podczas zaparzania jawy mamy do czynienia z odpowiednim ciśnieniem- pewnym standardem jest 10 barów, chociaż można kupić też ekspresy dające większe możliwości. To właśnie ze względu na występujące ciśnienie, można wydobyć z kawy całą głębie smaku oraz aromatu, co sprawia, że taki napój naprawdę charakteryzuje się wysoką jakością.

Kapsułki czy ekspres z młynkiem do mielenia?

Ekspresy ciśnieniowe występują w wersji na kapsułki, a także jako tradycyjne ekspresy na kawę mieloną. W przypadku kapsułek, nie będziemy mogli używać do takiego ekspresu niczego poza tymi kapsułkami, trzeba więc raz za czas uzupełniać zapasy o taki typ kapsułek, jaki się lubi. Ekspres na kawę mieloną daje więcej możliwości, a jeśli dodatkowo dopłacimy za to, aby posiadał wbudowany młynek- kawa będzie bardzo aromatyczna i będziemy mogli przygotowywać ją z kawy gruboziarnistej.

Ekspresy ciśnieniowe na kawę mieloną lub gruboziarnistą mogą się różnić między sobą poziomem automatyzacji całego procesu przygotowywania napojów. W wersji najbardziej podstawowej, ekspres parzy nam espresso, które będzie bazą do różnych napojów, jakie musimy przygotować samodzielnie. Ekspres może być też wyposażony w ręczny lub automatyczny spieniacz do mleka. Najbardziej zaawansowane modele są tak naprawdę najbardziej komfortowe w obsłudze. Na ekranie wyświetlacza wybieramy nie tylko jaką chcemy kawę, ale mamy też do wyboru takie propozycje jak cappuccino czy latte. Za taki ekspres renomowanego producenta możemy jednak zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy też o tym, że taki ekspres jest pięknym wyposażeniem każdej kuchni, pełni też niebanalną funkcję estetyczną. Raz kupiony- będzie nam służył na lata, ale ilość posiadanych przez takie urządzenie funkcji powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Co istotne, warto też ustalić wstępnie budżet na zakup takiego ekspresu, a następnie sprawdzić, co w danej kwocie będziemy mogli zakupić. Górna granica ceny takich ekspresów tak naprawdę nie istnieje.

Najlepszy ekspres do kawy- na jaki się zdecydować?
Przewiń do góry