Czy kawa może być dobra dla naszego zdrowia?

W powszechnie dostępnej wiedzy potocznej krążą różne opinie odnośnie kawy- jedni alarmują, że nie jest ona zdrowa i że powinno się ją ograniczać. Inni zachęcają do jej spożywania mówiąc, że posiada ona swoje właściwości prozdrowotne. Do jakich faktów odnieść się, aby dociec prawdy? W gruncie rzeczy, zalety picia kawy są prawdą, ale można je odczuć tylko wtedy, kiedy nie przekracza się maksymalnej, rekomendowanej dawki jej dziennego spożycia. W praktyce oznacza to, że odczujemy korzyści z picia kawy jeśli nie wypijamy jej więcej niż 4-5 filiżanek dziennie. To i tak spora ilość, która powinna zadowolić nawet najbardziej zagorzałych zwolenników tego aromatycznego napoju. Dlaczego kawa w praktyce może być dla nas dobra? Jakie są jej zalety potwierdzone poprzez przeprowadzone badania?

Pobudza i daje zastrzyk energii

Z tego jest najbardziej znana i tę zaletę kawy warto przytoczyć w pierwszej kolejności. Kawa zawiera w sobie kofeinę, która pobudza nasz układ krążenia, niweluje uczucie senności i sprawia, ze szybko stajemy się sprawni fizycznie i umysłowo, nawet jeśli nasze wcześniejsze samopoczucie nie było najlepsze. Badania pokazują, że kawa pozytywnie oddziałuje na prawidłową pracę serca, dotlenia komórki i poprawia ich wydolność. Co istotne, kawa pozwala też na to, aby lepiej radzić sobie z odczuwanym stresem. Łagodzi go i sprawia, że można skutecznie obniżyć jego poziom. Kolejne badania niosą następne, dobre informacje na temat konsekwencji picia kawy. Bezpośrednio po jej spożyciu w naszym organizmie rośnie poziom dopaminy i serotoniny, a więc tych hormonów, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Regularne picie kawy pozwala więc chronić się przed depresją, a także różnymi chorobami o podłożu psychicznym. Wypicie kawy o poranku powinno pozytywnie nastawić nas na resztę dnia. Dlatego też jest to tak często stosowana w praktyce strategia działania.

A jak działają zawarte w kawie antyoksydanty?

Za pewne nie każdy o tym wie, ale w kawie można znaleźć ponad tysiąc różnych rodzajów przeciwutleniaczy, które oddziałują na wolne rodniki. Pozwala to efektywniej oczyszczać organizm, spowalniać procesy starzenia się i wpływa to na dobrą kondycję naszego organizmu. Kawa działa też na nasz układ trawienny- może znacząco podkręcić nasz metabolizm. Badania pokazują również, że picie kawy zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Okazuje się, że wystarczy wprowadzić do swojej diety rytuał codziennego wypijania zaledwie jednej filiżanki kawy, aby lepiej chronić się przed ewentualnym zachorowaniem na tę przypadłość.

Pić, nie pić- jeśli weźmiemy pod uwagę aspekty zdrowotne- picie kawy oddziałuje pozytywnie na nasz organizm, możemy więc spokojnie pozwolić sobie na kilka filiżanek dziennie. Zachowując umiar i rozkładając sobie kolejne filiżanki w ciągu dnia- można czerpać przyjemność ze smaku i aromatu kawy, a także można korzystać z pobudzenia, jakie zapewnia nam kofeina.

Czy kawa może być dobra dla naszego zdrowia?
Przewiń do góry